Wyoming Track and Field Championships: Boys 440 Yards

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTimeClass 2A/BSchoolTimeClass 1A/CSchoolTime
1979Tony TurnerCheyenne Central50.60not contested at A levelnot contested at B levelMike JohnsonGoshen Hole53.20
1978Mitch LarsonRiverton50.16Mark HoppTorrington49.90Greg BellGuernsey51.55Buddy PatersonLaGrange53.14
1977Joe KoritnikCheyenne East50.90Jim DedmonThermopolis52.89Russell EyreLyman51.58Kent HessenthalerByron53.80
1976Stewart TannerKelly Walsh48.84Wendell RichardsonThermopolis53.70Gerald CooneyPine Bluffs52.40Tim SinnManderson53.53
1975Pat KennahLander51.00Mike HamerTorrington51.30Mike MarshLingle51.91Lloyd HehnkeTen Sleep56.70
1974Ron McCueRiverton51.80Howard SchultzGreen River51.20Bob SheppersonUpton51.60Dick NevesBurlington53.70
1973Rob VondraKelly Walsh50.6Mike HamerTorrington51.6Greg WilhelmPine Bluffs52.7Kent CozzensDeaver-Frannie54.4
1972Darryl CarmonPowell50.1John RidenourThermopolis53.5Marvin SchmidtWind River52.2Paul WambekeDeaver-Frannie55.2
1971Darryl CarmonPowell51.3Monte FosherLusk50.5Cliff AbbottUpton52.5Eugene BorcherDeaver-Frannie53.8
1970Roger KetchesonCheyenne East48.7Monte FosherLusk50.6Cliff AbbottUpton51.42Clark LymanTen Sleep51.9
1969Roger KetchesonCheyenne East50.6Jim KearnsEvanston51.9Jim MosleyUpton51.1Mike YatesLaGrange53.9
1968Doug ScheerLander50.3Larry CapellenKemmerer51.2Jim IsaacHanna50.4Mike YatesLaGrange54.1
1967Arbia JonesCheyenne Central50.6Mike WilsonGreen River51.5Jim IsaacHanna51.9Jack McConnahaGoshen Hole54.0
1966Arbia JonesCheyenne Central49.8Wayne SlaybaughBuffalo51.3Mike BrownAlbin50.9John MeierLaGrange53.0
1965Lew RoneyLaramie50.0Bruce ArfmanNewcastle51.0Mike BrownAlbin53.2Ron RodemanLaGrange55.1
1964John MappNatrona County50.3Del EdelerGreybull51.1Brent CarterByron51.1Dick Van DellTen Sleep54.1
1963Harold SeikCody51.1Del EdelerGreybull51.9Brent CarterByron52.8Mike BrownAlbin54.6
1962Harold SeikCody51.45Bruce ArfmanNewcastle52.0Gary MartinezMountain View53.6Ron EatonVeteran53.4
1961Earl DorsettNatrona County51.3Gary KeilThermopolis52.8Mike StarkSt. Stephens52.8Clyde CourseyLaGrange55.15
1960George SquiresLaramie51.4Doug HarveyTorrington52.4Bobby HerreraLingle52.8Ron RochlitzCarpenter55.2
1959Sonny MaleLaramie52.6Jim McAfeeThermopolis52.5Carl PattonSt. Stephens53.1Ed RabouAlbin53.5
1958Paul BrookoverCheyenne Central52.4Bill RussellNewcastle53.2Dale DechertShoshoni52.95Frank EsquibelFort Laramie54.1
1957George CurtisLaramie55.0Frank FarnhamCody51.5Dale DechertShoshoni53.1Frank EsquibelFort Laramie55.4
1956Hi GernertNatrona County49.5Dick DoverCody51.9Stanley MurdockPinedale52.1
1955Hi GernertNatrona County50.6Elvin MayerRawlins53.6Stanley MurdockPinedale52.1
1954Jim GernertNatrona County51.0Don FowlerGreen River55.2Jerry ReesLyman54.7
1953Pat BisiarNatrona County51.5Dick HarkinsWorland53.1McKay RollinsLyman53.9
1952Jim ChaseLaramie55.8Dick HarkinsWorland54.1McKay RollinsLyman55.9
1951Lanass NorthrupPowell51.85Leonard GregoryHawk Springs52.2
1950Jim HammerSt. Mary's53.7
1949Harry StassinosRock Springs52.5
1948Harry StassinosRock Springs52.0
1947Dick ShanorSheridan54.3
1946Bill ColvinCheyenne Central54.2
1945Terry AndersonGreen River54.5
1944Charles MillerRawlins54.6
1943No meet--
1942Russell JacoxPavillion56.4
1941Billy RaymonGreen River53.65
1940George OnoGreen River52.3
1939Jimmy DolanLaramie53.2
1938Ben BennionNatrona County53.6
1937Ben BennionNatrona County52.6
1936Gary LandmanCheyenne Central54.4
1935George KnepperBuffalo54.2
1934Paul SmithCheyenne Central53.8
1933Bill AlbrightNatrona County53.2
1932Charles MillerCheyenne Central54.5
1931Tom TeesdaleNatrona County55.9
1930Wesley GambleRiverton56.0
1929Junior SheltonSheridan50.9
1928Ned TurnerNatrona County53.9
1927Carl DirWorland53.8
1926Newton InghramThermopolis54.6
1925Creswell NorthrupPowell54.5
1924Jess EkdallCheyenne Central52.4
1923Lee ColemanLander55.4
1922Tom AnsonGlenrock56.2