Swimming and diving: Wyoming state champions, Boys 50 Freestyle

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTime 
2021Carter MahoneyKelly Walsh21.19John WonkaBuffalo21.15
2020Max DeYoungLaramie20.64Nick KulowLander21.35
2019Gunnar PoleyThunder Basin20.99Caleb HuelskampLander20.82
2018McKay LakeLaramie21.50Caleb HuelskampLander21.75
2017Gunnar PoleyCampbell County21.15Treyton MartinsenLander22.45
2016Steven MossCheyenne South22.02Griffin LeemonLander21.41
2015Ben WisdorfCheyenne East21.36Charles LallatinLyman22.05
2014Ben WisdorfCheyenne East21.51Garrett WaltonKemmerer22.39
2013Kyle WhiteCheyenne Central20.44Symen OomsWorland21.97
2012David BowersoxCampbell County22.00Chase WaltonCody22.46
2011Nick DillingerCampbell County20.26Nick RobinsonLander22.47
2010Sven LundellLaramie22.52Drew PflughoftSublette22.43
2009Clint HuffEvanston22.14Justin GillenwaterCody22.57
2008Erik HeissKelly Walsh21.58Alex RobinsonLander22.71
2007Isak Nti-AsareLaramie21.29Devin ShepardRawlins22.46
2006Isak Nti-AsareLaramie21.29Chris DellingerSublette22.74
2005Brian JensenGreen River21.85Riley JohnsonKemmerer23.06
2004Scott BruceCampbell County21.80Caleb HavensLander22.37'
2003Danny WeeksGreen River21.82Jayson MillhouseBuffalo22:48
2002Danny WeeksGreen River22.13Jayson MillhouseBuffalo22.71
2001Trevor CastillonGreen River21.57Eric MoxleyLander21.65
2000Pat DingmanCampbell County22.14Cameron CookBuffalo21.39
1999Jake MillsCampbell County21.54Cameron CookBuffalo21.00
1998Ben BrittonGreen River21.35Jake RehardRawlins20.93
1997Pat TenorioCampbell County21.88Cameron CookBuffalo21.72
1996Jeremy MessingerCampbell County22.29Eric DufekLander21.99
1995Justin KapinusCampbell County21.21Jake RehardRawlins22.21
1994Matt StraussGreen River21.58Ed LargeLander22.00
1993Heber RichardsonLaramie21.23Ryan RiggWorland21.23
1992Scott NicolarsenCampbell County21.47Ryan RiggWorland21.69
1991Nathan MattsonGreen River21.61Ryan RiggWorland22.03
1990Rob KirkCampbell County22.15Dustin HockettBuffalo22.47
1989J.D. GaleCampbell County22.06Lance HuberWorland22.09
1988John KaltenbachLaramie22.27Lance HuberWorland22.67
1987John GreenSheridan21.01Greg TesoroEvanston21.80
1986Jeff ShopeLander22.14Ron HeronWorland23.24
1985John GreenSheridan21.64Jim WiseDouglas23.54
1984Karl MooreLaramie21.61Jim WiseDouglas23.36
1983Karl MooreLaramie24.397Jim WiseDouglas26.680**races in meters
1982Bryan BirchellCheyenne East22.358Jamie MarxBig Piney23.839
1981Mike EtchepareCheyenne Central21.737Terry FackrellLyman23.515
1980Mike EtchepareCheyenne Central24.596Ron ChapinBig Piney26.906**races in meters
1979Mike EtchepareCheyenne Central22.387Mike BarkerNewcastle26.465**Class A races in meters
1978Mike EtchepareCheyenne Central22.92Greg SaulGlenrock25.994**Class A races in meters
1977Rick CookCody22.567Greg SaulGlenrock23.841
1976Kenny VandeheiCheyenne Central22.69Glen WalkerLyman23.69
1975John MasekNatrona22.50Mark PatcegThermopolis24.10
1974John MasekNatrona22.80Ken EvansGreen River25.10
1973Bruce HicksPowell23.4Bruce RoumellGlenrock23.9
1972Rick SmithLaramie23.6?????????
1971Dean Hawks//Pete StasiakNatrona23.9Larry ClementThermopolis24.4
1970Richard ErieCheyenne Central23.1Steve KoskiNewcastle25.5
1969Richard ErieCheyenne Central23.5---
1968Ray TollmanPowell23.9---
1967Jay EricksonCheyenne Central24.3---
1966Ray TollmanPowell24.2---
1965Bill WattsPowell25.6---
1964Bill ToddCheyenne Central24.8---
1963Lon KochPowell???---
1962Jerry TollmanPowell25.5---
1961?????????---
1960Bill WoodardNatrona24.7---
1959Henry BustosPowell26.0---
1958Rufus HoeferCheyenne Central25.5---
1957?????????---
1956Bob AndersonCheyenne Central26.9---
1955Manford HurleyNatrona27.8---
1954Jerry LuttonNatrona27.0---
1953?????????---
1952?????????---
1951Ronnie BrownCheyenne Central26.9---
1950Ronnie BrownCheyenne Central27.4---
1949Caryl SpargurNatrona26.4---
1948?????????---
1947?????????---
1946?????????---
1945?????????---
1944No state meet---