Swimming and diving: Wyoming state champions, Boys 100 Freestyle

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTime 
2021Carter MahoneyKelly Walsh47.63Brennen BlackburnLander47.25
2020Ian PfaffKelly Walsh47.05Jonny KulowLander45.36
2019Gunnar PoleyThunder Basin46.31Jonny KulowLander46.43
2018Oscar PattenSheridan47.13Zayne CooperWorland48.03
2017Ty ConklinCampbell County47.44Ryan BrindaLander49.71
2016Jeremiah YoungKelly Walsh46.18Griffin LeemonLander47.48
2015Jeremy YoungKelly Walsh46.61Griffin LeemonLander48.38
2014Thomas ReamsCheyenne Central46.81Connor PettyWorland47.71
2013Kyle WhiteCheyenne Central44.99Symen OomsWorland47.94
2012Garrett KoehlerCheyenne Central47.23Connor PettyWorland48.52
2011Nick DillingerCampbell County45.06Nick RobinsonLander48.28
2010Garrett KoehlerCheyenne Central48.10Alex FowlerLander48.86
2009Nick DillingerCampbell County46.18Alex RobinsonLander48.12
2008Erik HeissKelly Walsh47.70Riley JohnsonKemmerer48.99
2007Isak Nti-AsareLaramie46.83Terry RolfeBuffalo49.08
2006Isak Nti-AsareLaramie46.75Terry RolfeNewcastle49.83
2005Ben TurnerLaramie47.77Riley JohnsonKemmerer50.21
2004Scott BruceCampbell County47.83Dakotah KonicekLander50.12
2003Danny WeeksGreen River48.67Jayson MillhouseBuffalo49.56
2002Justin VanBaalenLaramie48.40Jayson MillhouseBuffalo50.24
2001Trevor CastillonGreen River47.53Beau TaylorLander49.76
2000Zach MuellerLaramie48.63Cameron CookBuffalo46.84
1999Jon GeorgeNatrona47.31Cameron CookBuffalo47.12
1998Ben BrittonGreen River48.02Jake RehardRawlins46.03
1997Jason GarmanLaramie46.68Jake RehardRawlins46.07
1996Justin KapinusCampbell County46.68Jake RehardRawlins46.98
1995Matt StraussGreen River48.08Jake RehardRawlins48.59
1994Matt StraussGreen River47.69Ryan MikesellLander49.76
1993Heber RichardsonLaramie46.79Ryan RiggWorland48.80
1992Scott NicolarsenCampbell County46.64Ryan RiggWorland50.29
1991Rob KirkCampbell County46.10Chris MorganRawlins47.65
1990Mickey McDillCampbell County48.13Dustin HockettBuffalo48.96
1989J.D. GaleCampbell County49.07Dustin HockettBuffalo48.91
1988Joe GaleCampbell County49.76Dustin HockettBuffalo50.11
1987Greg AndersonLaramie48.61Greg TesoroEvanston48.40
1986Jeff ShopeLander48.70Greg TesoroEvanston49.76
1985Joe HessGreen River47.76Greg TesoroEvanston49.71
1984Karl MooreLaramie48.29Jim WiseDouglas50.96
1983Karl MooreLaramie54.186Daleray MadewellDouglas58.121**races in meters
1982Rob BressLaramie48.208Glenn EidenBig Piney53.125
1981Ken CrouseKelly Walsh49.288John MarxBig Piney51.753
1980Dan BrubakerLander55.069John MarxBig Piney58.914**races in meters
1979Kyle MooreLaramie48.591Mike BarkerNewcastle58.877**Class A races in meters
1978Dan BrubakerLander51.13Greg SaulGlenrock58.768**Class A races in meters
1977Rick CookCody49.899Greg SaulGlenrock53.398
1976John MasekNatrona50.26Glen WalkerLyman52.14
1975John MasekNatrona49.57Mark PatcegThermopolis53.52
1974Bruce HicksPowell51.00Bruce RoumellGlenrock53.60
1973Bruce HicksPowell51.4Bruce RoumellGlenrock53.2
1972Bruce HicksPowell52.8?????????
1971Ed FryeCheyenne East53.1RoumellGlenrock54.9
1970Richard ErieCheyenne Central52.4Mark SmithThermopolis56.9
1969Richard ErieCheyenne Central52.0---
1968Ray TollmanPowell52.5---
1967Ray TollmanPowell52.3---
1966Myron HarrisonRock Springs54.0---
1965Ray BrakkePowell54.0---
1964Jim BettersPowell56.4---
1963?????????---
1962Layne KapischkaPowell55.4---
1961Layne KopischkaPowell???---
1960?????????---
1959Ed TolmanPowell59.5---
1958Bob AndersonCheyenne Central55.5---
1957?????????---
1956Bob RileyNatrona58.6---
1955Bill RileyNatrona1:00.6---
1954Bill NunnCheyenne Central1:03.0---
1953?????????---
1952?????????---
1951MooreCheyenne Central1:02.3---
1950Ronnie BrownCheyenne Central1:04.4---
1949Harold HuttonCheyenne Central1:04.4---
1948?????????---
1947?????????---
1946?????????---
1945?????????---
1944No state meet---