Swimming and diving: Wyoming state champions, Boys 100 Butterfly

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTime 
2021Mace Spiker-MillerLaramie52.43Jonny KulowLander48.29
2020Mace Spiker-MillerLaramie53.21Ryan BrindaLander53.86
2019Michael RichmondGreen River51.07Carson WalkerLyman54.06
2018Kellen ChadderdonKelly Walsh52.07Carl KrellKemmerer50.39
2017Michael RichmondGreen River51.90Trentn WeissDouglas54.64
2016Presley FelkerSheridan52.75Carl KrellKemmerer50.89
2015Connor PettyLaramie53.28Carl KrellKemmerer52.89
2014Nick MavriplisLaramie53.76Zach CainRawlins54.67
2013Collin BaldacciCampbell County49.46Connor PettyWorland53.75
2012Jackson ColterLaramie50.92Tylor WeissDouglas54.92
2011Rudi HanekampLaramie49.98Tylor WeissDouglas54.96
2010Rudi HanekampLaramie51.81Tylor WeissDouglas54.60
2009Justin HastingsCheyenne East50.87Brett JohnsonKemmerer54.00
2008Chris RobinsonCheyenne East52.79Ekkaphap BoonnoonDouglas53.17
2007David SchmittKelly Walsh50.97Aaron SteeleLander51.03
2006David SchmittKelly Walsh51.85Aaron SteeleLander53.48
2005David SchmittKelly Walsh54.15Aaron SteeleLander55.21
2004Tyler SmitsCheyenne Central54.41Lance AndersonWorland56.48
2003Justin Van BaalenLaramie53.21John ProtasWorland54.21
2002Trevor HaleyKelly Walsh51.08Beau TaylorLander54.14
2001Ethan MacLeanGreen River51.94Kyle HughesNewcastle54.51
2000Jon ChristiansonCampbell County52.60Kyle HughesNewcastle55.04
1999Jake MillsCampbell County51.66Eric DufekLander52.87
1998Pat TenorioCampbell County52.43Eric DufekLander52.98
1997Buddy BotsenLaramie50.93Eric DufekLander54.30
1996Jason GarmanLaramie50.85Phil RehardRawlins51.02
1995Aaron NortonEvanston52.66Brandon RossRawlins56.34
1994Aaron NortonEvanston55.26Phil RehardRawlins53.79
1993Aaron HawksKelly Walsh53.24Phil RehardRawlins55.62
1992Aaron HawksKelly Walsh54.27Kevin InmanWorland58.72
1991Dave KnoepeCody55.33Travis UmplebyRawlins55.89
1990Rob KirkCampbell County53.01Eric BardwellLyman57.52
1989Craig TroudtCheyenne Central53.85Luke PalmerleeBuffalo57.34
1988Craig TroudtCheyenne Central54.57Lance HuberWorland56.87
1987Ron RohdeCody57.78Chad HeyborneEvanston54.91
1986Chris SpoonerKelly Walsh54.99Scott LebruskaPowell54.17
1985Paul DowlerCampbell County53.50Scott LebruskaPowell54.40
1984John GreenSheridan54.50Scott LebruskaPowell56.00
1983Mike SmithCheyenne Central1:01.307Jim WiseDouglas1:04.997**races in meters
1982Tom McMahonLander54.732Shawn FranzenGreybull1:00.647
1981Brad CochranLaramie52.774Scott RossNewcastle58.699
1980Brad CochranLaramie1:01.359Tim MartinNewcastle1:05.036**races in meters
1979Brad CochranLaramie55.524Barry HintonDouglas1:09.544**Class A races in meters
1978Kyle MooreLaramie54.18Ron WiseDouglas1:06.389**Class A races in meters
1977Kyle MooreLaramie55.300Paul HewardGreen River1:00.277
1976Kyle MooreLaramie59.32Brian GurtlerGlenrock1:02.00
1975Frank SilvaCheyenne East57.57Brian GurtlerGlenrock1:07.19
1974Norman HansonCody57.00Ken EvansGreen River1:01.20
1973HansonCody58.6Lenny BishopGlenrock1:02.9
1972Ron ElwoodPowell57.7?????????
1971Dave SpiresCheyenne Central58.1Tim ChamberlainNewcastle1:01.1
1970Stewart DulaneyRock Springs58.8Tim ChamberlainNewcastle1:05.7
1969Stewart DulaneyRock Springs58.0---
1968Dan HoeferCheyenne Central1:00.5---
1967Dan HoeferCheyenne Central59.8---
1966?????????---
1965Joe StarkeyUniversity Prep1:07.0---
1964Terry WhitakerNatrona1:01.2---
1963Jim CarmenCheyenne East???---
1962John CarmenCheyenne East1:08.0---
1961?????????---
1960?????????---
1959Bill WoodardNatrona1:05.4---
1958Dan AndrewsCheyenne Central1:06.5---
1957?????????---
before 1957Not competed---